Zboží

Oleje Total se řadí ke špičkovým výrobkům ve své třídě

Řada motoristů tápe v orientaci při výběru vhodného motorového oleje. Přitom se doporučuje vozit pro případ většího úniku maziva s sebou litrovou láhev záložního oleje. Jak se v této problematice orientovat?

kabina vozu Mustang

Viskozita a výkonnostní třída rozhoduje

Ať už sáhnete po jakékoli značce, resp. výrobci, který je povinen ze zákona u všech maziv dodržet stanovené normy pro viskozitu a výkonnostní třídu, nemůžete se zmýlit. Všichni renomovaní producenti dodávají na trh kvalitní zboží, vyhýbejte se pouze stáčeným olejům v sudech s podezřele nízkou cenou, a s neznámými parametry. Ať už tedy zvolíte oleje Total http://www.danoil.cz/Total-c14_0_1.htm, Castrol, Molykote nebo Shell, motoru neublížíte. Při dolévání malého množství dokonce není tragickým omylem ani odlišná technická specifikace, přesto je vhodné dodržet doporučení výrobce vozidla, který vás nasměruje ke správným hodnotám v technické příručce.

Co znamenají jednotlivé značky

Výkonnostní třída ACEA je nejčastěji A3/B3. Písmena A a B znamenají, že jsou určeny pro benzínové (A) a naftové (B) motory. Třída 1 a 5 má sníženou viskozitu, což platí pro některé vozy francouzské výroby a vozy Ford, třída 4 je určena do motorů s přímým vstřikem palivové směsi.

veterán Chrysler

Zajímavější je údaj o viskozitě. Např. symboly 10W značí, jak se bude pohonný systém chovat za nízkých teplot (W jako winter). Prakticky to znamená, že bude mazivo lépe dostupné při startování v mrazu a čím nižší číslo, tím silnější mráz. Hodnoty 5 a 10W jsou určeny pro běžné středoevropské podmínky, hodnota 0W pak pro mrazové kotliny a vysokohorské oblasti.
Za pomlčkou je vyznačena hodnota schopnosti mazat za vysokých teplot v létě a v zásadě to znamená, že olej s vyšším číslem vytvoří i v letním vedru silnější vrstvu, zatímco u nižších čísel by olejový film nebyl spojitý a trhal by se. Obecně se doporučuje pro delší jízdy číslo 40, pro krátké městské pojížďky stačí 30.