Nezařazené

Hoďte strach z prezentace za hlavu

Strach z mluveného projevu před lidmi už zažil snad každý. Člověk se potí, klepou se mu ruce, má vyschlo v ústech a tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Tento stav je naprosto přirozený, ale bohužel dokáže dost potrápit.
Níže Vám přinášíme několik tipů, jak svůj strach porazit či ho aspoň trochu dostat pod kontrolu.
multi-obrazovka
Nejdůležitější je poctivá příprava
Jestliže budete vědět, že jste se dobře a poctivě připravovali, tak budete mnohem klidnější a sebejistější. Mluvit o něčem, co máte důkladně nastudované, je o dost jednodušší než tzv. „vařit z vody“. Neučte se však celou prezentaci nazpaměť, protože když vám vypadne slovo, budete úplně ztracení.

Využijte svoji představivost
Najděte si klidné místo, kde budete sami a celou situaci, která na vás čeká, si přehrajte ve své hlavě. Představte si, jak před své kolegy předstoupíte, co na sobě máte oblečené, jak celou prezentaci odříkáte a odcházíte. Zapomeňte však na nějaké katastrofické scénáře! Vše si představte tak, jako by to mělo nejlépe dopadnout.
pracovní přednáška
Nezapomínejte na tekutiny
Vypijte sklenici vody. Díky tomu se zbavíte palčivého sucha v ústech, které stres často doprovází. Navíc čistá voda příjemně osvěží vaši mysl. Neostýchejte se napít i během přednesu prezentace. Takto můžete získat nějaký čas navíc, pokud vám vypadne slovo a ztratíte niť.

Namotivujte se
Motivační věty mají opravdu velký vliv na naši psychiku. Vymyslete si nějakou svoji vlastní, která vám dodá sebevědomí a stále dokola si ji opakujte.

Dýchejte a počítejte
Minuta do začátku a vy máte nutkání utéct někam hodně daleko. Srdce vám prudce buší a košili máte téměř propocenou. Zkuste zhluboka dýchat a napočítat do deseti. Tato rada je stará, ale opravdu má něco do sebe.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Výše uvedené rady vám mohou pomoci, jestliže se nacházíte těsně před svým projevem. Důležité však je se vůči strachu z mluvení před lidmi zocelovat průběžně.
Situacím, kdy se budete muset nějak veřejně projevit, se nevyhýbejte, ba naopak je vyhledávejte. Nebojte se promluvit při poradě či se zeptat cizího člověka na cestu. Zkrátka mluvte, kdykoliv k tomu budete mít příležitost. Uvidíte, že výsledky se dostaví. Budete sebevědomější a mluvení na veřejnosti vím už nebude činit takový problém.