Nezařazené

Odborné učiliště nebo střední škola s maturitou

V dnešní době má většina rodičů ve zvyku vybičovat své potomky co nejvýše, chceme, aby studovali dlouho a stali se minimálně nositeli bakalářského titulu. Je pravdou, že většina dospívajících si v patnácti letech ještě neumí úplně představit, čím by se jednou chtěli živit, což je pochopitelné. Na rodičích tedy je, pomoci jim s výběrem. Měli bychom brát ohled na to, jak se dítě učilo na základní škole, které předměty mu byly bližší, a které naopak vzdálené. Nakonec je třeba také zhodnotit jeho nadání či vlohy k nějaké činnosti. Důležité je o tom s dětmi mluvit, aby nad tím také přemýšlely a nerozhodly se nakonec na základě výběru svého kamaráda.

elektrikář

Maturita nebo výuční list?

Asi první co každého rodiče napadne je, že maturita je základ, ale ve skutečnosti důležitější je, zda se na té či oné škole vaše dítě rozvíjí, zda ho to baví a zda to zvládá. Pokud vidíte, že vaše dítě chodí ze školy zdeptané a učení ho nebaví, co nejdříve si s ním o tom narovinu promluvte. Pokud si vaše dítě vybere nějaký druh odborného učiliště a vy si přesto myslíte, že má navíc, můžete s ním probrat, co ho k tomu vede. Pokud vám však dítě sdělilo naprosto zřejmý a jasný důvod pro výběr např. „od malička mě baví vaření, a proto se chci stát kuchařem“, neměli byste se dál snažit svému dítěti cokoli rozmlouvat, spíše mu pomožte vybrat co nejkvalitnější školu v tomto směru. Navíc, kdo vám může zaručeně říct, že s maturitou získá člověk snáz práci než člověk s výučním listem? Automechanici, elektrikáři, kuchaři, číšníci, švadleny, prodavačky a další se na trhu práce taky uchytí obstojně a mnohdy je jejich vstupní plat i vyšší nebo podobně vysoký jako plat účetní.

matematika

Maturita, jako brána na vysokou školu

Na druhou stranu, je pravdou, že pokud si vaše dítě vybere střední školu s maturitou, umožní mu to nakonec vstup na VŠ či VOŠ tedy většinou spolu s přijímacími testy. V dnešní době už vysoké školy studuje 50-60% lidí v příslušné věkové skupině (18 – 26 let).
Nebraňte dětem rozvíjet své schopnosti či své nadání, jen kvůli vašim představám. V současnosti už není žádným problémem udělat si rekvalifikační kurz, nebo i více takových kurzů, které člověku otevřou další možnosti při výběru pracovní pozice. Cílem tohoto článku je, aby lidé brali v potaz, že šikovné ruce se ve světě neztratí, jsou pro nás všechny velmi důležité. Kdo by nám opravoval auta, stavěl domy či vařil v restauracích, kdyby všichni chtěli být vysokoškoláky?