Zboží

Mobilní dům, mobilheim

Mobilní dům si můžete zakoupit, tak jak si můžete koupit jiný typy domů, chat a chalup. Je to, přísně legislativně vzato, výrobek plnící funkci stavby. Na rozdíl od jiných staveb, vám tento „výrobek“ prodejce doručí již hotový. Stačí jej jen usadit, zapojit a můžete bydlet, nebo co v něm plánujete dělat. Předpokládá se, že kupující v okamžiku koupě má k dispozici pozemek a na něm místo, kde mobilní dům postaví. Kromě terénních předpokladů, jde i o dispoziční řešení pozemku. Určitě nechcete, aby váš mobilheim měl okna směřující sousedům do zdi domu.

Výhled z domu je důležitý

Mobilní domy jsou v drtivé většině koncipované tak, že jedna polovina je užitná, jsou v ní ložnice, koupelna a WC. V druhé polovině je umístěná kuchyně a na ni navazující obývací pokoj. Tato část bývá zpravidla bohatě prosklená. Spousta mobilních domů disponuje v této části opravdu velkými okny. Některé jsou dokonce balkonové a počítá se s nimi jako se vstupy na budoucí terasu.

Tuto skutečnost by měl kupující zohlednit při plánování budoucí orientace jeho mobilheimu. Z obývacích prostor by měl být výhled někam kde je něco krásného. Může jít o udržovanou zahradu, ale výhled na panorama hor, případně vodní hladinu není také k zahození.

Když už má kupující vybráno místo, musí, dle dispozic dodavatele připravit uložení mobilního domku. Mobilní dům, byť má převozová kolečka, musí mít pevnou oporu v zemi. Nemusí jít přímo o základovou desku, či základové pásy. Nicméně betonové patky, nebo, tam, kde to složení zeminy dovolí, zemní vruty, být musí.

Po napojení sítí můžete ihned bydlet

Hlavní patky či vruty jsou umístěny tam, kde mobilheim bude mít rohy svého půdorysu. Další podpůrné mechanizmy se umisťují dle specifikace dodavatele a s ohledem na délku mobilního domu a jeho šířku. Podpůrné prostředky musí být samozřejmě ve váze. Zajistí se tím, že mobilheim nebude nijak zkroucen, či dokonce nějak nakřivo. Po usazení mobilheimu jej už stačí jen napojit na síť.