Dům a zahrada

Ze staré nová

To, co dříve stačilo, už dnes nestačí, roky plynou, děti odrůstají a i vaše zahrada si zaslouží nový kabát. Určitě vás to bude stát spoustu práce a času, ale snaha bude odměněna krásnou zahradou, kterou vám bude široké okolí tiše závidět.
zarostlý dům
Nejprve si ujasněte co a jak
Plánování je důležité a určitě ho nepodceňujte. V úvahu vezměte velikost zahrady, její orientaci, co chcete zachovat a co změnit. Pokud si nejste jisti, se svými plány se svěřte zahradnímu architektovi a společně určitě dojdete ke kýženému cíli. Jde také o to, zda se chcete péči o zahradu obětovat několik hodin denně nebo vám vyhovuje minimální údržba a máte v plánu hlavně relaxovat.
Někdy je méně více
Jestli se obáváte razantnějších kroků, pak zkuste změnit jen několik maličkostí a možná budete příjemně překvapeni. Velkému stromu ulevte zkrácením větví, okrasné keře zastřihněte, pokud už se nějaká zeleň zachránit nedá, odstraňte ji. Zahrada tak bude daleko světlejší a přívětivější. Tím vznikne i více místa, které může být nově využito.
Pokud už vám děti odrostli, místo, kde bylo roky pískoviště, můžete proměnit v oázu květin nebo keříků. Jedinečným doplňkem také může být vhodná plastika.
vrátka na zahradu
Světlo je důležité
Osvětlení dodá zahradě nejen noblesu, ale je i jeho praktickou součástí, světla můžete nasměrovat tak, aby osvětlovala to nejkrásnější v zahradě.
Nebojte se barev
Zahrada by měla být pestrá a obavy z toho, aby nepůsobila kýčovitě, mít nemusíte. Vybírejte takové rostliny, které budou působit přirozeně, tedy jako by tam patřily odjakživa. Jediné na co si dejte pozor, aby květiny a ostatní zeleň měly podmínky takové, jaké vyžadují, tedy podle svých potřeb dostatek slunce, stín nebo polostín.
Jestliže rádi vaříte, určitě si najděte malý prostor, kde budete moci pěstovat bylinky. Kromě toho, že jsou zdravé a voňavé, jsou i krásné na pohled.
Tak co, už víte, jakou novou tvář bude mít vaše zahrada?