Dům a zahrada

Klasický hypoteční úvěr nebo americká hypotéka?

V portfoliu bank v současné době můžeme najít krom klasického hypotečního úvěru na bydlení i tzv. americkou hypotéku. Tento druh úvěru je ovšem možná trochu nešťastně nazván hypotékou, neboť se o hypoteční úvěr v pravém slova smyslu nejedná. Americké hypotéky Fahd se nachází na pomezí mezi hypotečním úvěrem na bydlení a spotřebitelským úvěrem. Od klasické hypotéky se liší hned v několika faktorem a my si dnes představíme alespoň ty nejdůležitější.

Účelovost

Asi nejzásadnějším rozdílem mezi těmito dvěma typy hypotečních úvěrů tkví v účelu. Zatímco běžný hypoteční úvěr je účelový produkt, který je možné čerpat jen za konkrétním účelem, americká hypotéka je v tomto pohledu o poznání benevolentnější.

klíč od domu

Hypotéka na bydlení, jak už z názvu vyplývá, může být použita jen k financování vlastního bydlení. Využít jí lze na pořízení, případně rekonstrukci bydlení. Veškeré výdaje spojené s financováním je zapotřebí věřiteli dokládat za pomoci kupních smluv, faktur, účtenek atd. Některé hypotéky jsou navíc koncipovány a vázány na fáze výstavby. Banka peníze uvolňuje dle jednotlivých etap pro větší jistotu, že dlužník bude náležitě plnit všechny podmínky spojené se stavbou.

smlouva k podpisu

Americká hypotéka je neúčelový produkt a peníze z ní je tak možné čerpat na cokoliv – cestování, studium v zahraničí, pořízení automobilu atd. Americká hypotéka se vyplatí i v případě, kdy řemeslníci nabízí výraznou slevu při platbě na ruku.

Úroková sazba

A jak je to v případě hypotečních úvěrů s úrokovou sazbou? Běžný hypoteční úvěr na bydlení nabízí jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb na trhu. Ta se v současné době pohybuje kolem 1,5 %. Americká hypotéka platí za svou neúčelovost, zde banky i nebankovní společnosti nabízí úrok zhruba o polovinu vyšší. V porovnání s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry je však americká hypotéka stále výhodnější.