Zboží

Jak uklízet efektivně a rychle?

Spousta lidí úklid nesnáší, přesto je nutný pro udržení příjemného prostředí v domě. Jestliže však jednou uklidíme pořádně, další úklidy nám přijdou mnohem jednoduší.

Velký úklid

Zbavte se všeho zbytečného a ponechte si pouze věci, které aktivně používáte. Nepoužívané věci darujte přátelům, neziskovým organizacím nebo ho prodejte do bazaru. Jestliže si ve vašem domě schováváte nepořádek ve skříni, komorách nebo v úložných prostorech, odneste ho na půdu, do sklepa nebo ho opět darujte. Nic totiž nepůsobí hůře než schované věci, na které stejně narážíte při každé příležitosti.

Malé úklidy

Jestliže za sebou máte velký úklid, váš byt vypadá srovnaně, uklizeně a čistě. Teď už jen stačí dodržovat určitý řád. Věci vždy vracejte na původní místo. Pracovní stůl uklízejte vždy po skončení práce, další den se vám bude lépe pracovat, protože vás nebude rozptylovat nepořádek na stole.

Alespoň jednou týdně utřete prach. Nábytek postačí otřít vlažnou mýdlovou vodou, případně použijte speciální čisticí prostředky. Masivní nábytek otírejte s větší pečlivostí a pro udržení barvy a kvality dřeva používejte speciální lesk na dřevěný nábytek. Úklid zjednodušíte, jestliže zvýšíte plochu zelených rostlin. Některé rostliny mají schopnost čistit vzduch a snižovat množství prachu.

umývání oken

Jestliže vlastníte schodiště, vytírat ho stačí pouze párkrát do měsíce vodou spolu s čistícím přípravkem. Jestliže to není nutné a podlaha si neříká o vytření, můžete ji pouze zamést. Nezapomeňte však na rohy a místa mezi nábytkem, kde se prach často usazuje.

esenciální oleje

Čisticí prostředky můžete zakoupit v každé drogerii nebo používat přírodní alternativy ve formě octa, sody nebo mýdla. Jestliže nejsou čisticí prostředky dostatečně aromatizovány, přidejte do připraveného přípravku několik kapek esenciálního oleje s vaší oblíbenou vůní.