Dům a zahrada

Chcete bydlet ve svém? Připravte se na velké výdaje

Koupě vlastní bydlení je pro stále širší skupinu Čechů pouze nesplnitelným snem. Důvodem je samozřejmě cena, která v tomto oboru neustále roste.

Chcete bydlet ve svém? Připravte se na velké výdaje

Ne každý si přeje koupit si bydlení. Jsou lidé, kteří dávají přednost podnájmu. Nemusí se o nic starat, do ničeho investovat. Prostě jen zaplatí každý měsíc, co mají, a mají klid. To jsou rozhodně rozumné argumenty, ale na druhou stranu člověk nemá nikdy jistotu jako pod vlastní střechou. A to je také důvod, proč valná většina lidí chce mít vlastní bydlení, třebaže nebude kdovíjak luxusní. Ovšem problém je, že tyto plány si nedokáže velká část z nich splnit. Vždy tomu tak bylo, jen procento těch, kteří na vlastní bydlení dosáhli bylo o dost větší. Vzhledem k současným cenám obytných nemovitostí je stále méně lidí, kteří si mohou vlastní bydlení dovolit.

Cihlový dům

Mělo by se však dodat, že řeč je o bydlení klasického střihu, tedy typicky rodinné vilky a byty. Naštěstí lze bydlet i trochu jinak, ovšem stále stejně dobře. Jde to třeba v nejmodernější verzi mobilheimu. Tento druh obydlí je děláno pro celoroční užívání, takže žádná sezónní záležitost jako tomu bylo u minulých verzí.

Zateplení

Důvodem, proč nebyly minulé verze vhodné pro celoroční bydlení, bylo velmi slabé zateplení. Bez toho se v zimních měsících neobejde klasický byt, natož pak mobilní. Dnes je ale všechno jinak a ty nejmodernější modely mají izolaci na té nejvyšší úrovni a leckterý majitel rodinného domku by ji mohl závidět. Navíc funguje nejen proti zimě, ale také docela efektivně brzdí zvukové vlny. Je tak možné bydlet i blízko frekventované cesty a zároveň nebýt rušen zvuky pocházející zvenčí. Prostě balada.

Domek na kopci

Levná chata

Mobilheimy minulých generací ale není nutné recyklovat, případně rovnou ničit. Docela dobře se dají využít i v současné době, a to třeba jako chatky. Mnoho lidí disponuje nějakým tím pozemkem v lokalitě, která sice nemusí být vyloženě atraktivní k celoročnímu bydlení, ale může se jednat o zajímavé místo, kde by stálo za to trávit víkendy či dokonce letní dovolené. Levnější mobilní domky minulých generací by pak mohly na takových pozemcích hrát roli malých chatek.